Anonops Türk Sitelerine Saldıracak

Bu sabah okuduğum ilginç haberlerden birisiydi bu haber. Benim de faaliyetlerini takip ettiğim bu grup Türk yetkililerin 22 ağustos’taki başlatacakları sansür için devlet sitelerine saldırı kararı aldı. Buraya kadar herşey normal, çünkü bu grubu takip edenler de bilir, dünyadaki birçok devlete karşı aynı tutum içindeler. Özellikle internet konusunda hassas kararlar almayıp baskı kurmak isteyen devletlere karşı. Yakınlardaki Yunanistan operasyonları, Libya operasyonları, ABD restleşmeleri ve Abd’den yapılan sert açıklamalar (Obama’nın tehditleri) benim hatırladığım faaliyetlerinden. Tabii bunlardan daha çok sükse yapan Sony operasyonları da var ama onu herkes biliyordur herhalde.

Burası Türkiye dedirtecek nokta ise; devletin saldırıya yardım edeceklere beş yıl hapis cezası “vaadetmesi”. Gerçekten sitelere saldırı yapmanın ve yardım etmenin kanunlarımızda yeri var ve tabii ki haklı, ama yetkililerin açıklamaları o kadar enterasan ki… Galiba böyle bir açıklama yapmazlarsa bütün milletin gönüllü olarak saldırıya katılacaklarını tahmin edebiliyorlar. Ben de buradan gereken uyarımı yapayım. Bu yazıyı okuyanlar kesinlikle böyle bir olaya karışmasınlar. Büyük ihtimalle bu işin arkası sıkı tutulacak ve konu hakkında bilgisi olmayanların canlarının yanacağı bir yaptırımlar silsilesi izlenecek.

İşin diğer ilginç tarafı da Ayyildiz.org sitesine takılanların Anonops’a karşı taraf olacaklarını bildirmeleri. Dünya’da kurulan ilk siber ordu sıfatını kullanan site takipçileri yapılacak herhangi bir saldırının siber savaş olarak algılanacağını ve buna karşılık vereceklerini açıklamaları işleri başka noktalara taşıyabilir.

Kısa not; dünyanın internetle değişeceğini gördüğüm için elimden geldiğince erken bu sektöre girmiştim ama benim isteğim bu şekil siber savaşlarla değişmemesi. Yapılacak geliştirmelerle dünyanın değişmesini yeğlerim. Öte yandan gerçekten bazı zamanlar interneti kendi köyleri gibi zanneden bazı yönetim organlarına haksız olduklarını hatırlatmak gerekebiliyor. Türkiye’de en kısa zamanda kurulmasını istediğim teknoloji bakanlığına yakın bir bakanlığın kurulması kararı alınmış ancak tahminin o ki, bu bakanlık sadece cezaların çıkarılmasında iş yapacak. Türkiye’de var olan internet tartışmalarının teknoloji bakanlığıyla webmasterların aralarında yapacakları görüşmelerle karara bağlanması taraftarıyım ama ne yazık ki, bu yakın gelecekte mümkün gözükmüyor. Ayrıca ihracatını ithalat olmadan büyütemeyen Türkiye’nin internetin katma değerini ve ihracat potansiyelini görmesi ve düzenlemeler yapması gerekecek olan teknoloji bakanlığın maalesef bu fırsatı da kaçıracağını daha kurulmadığını söylemek, biraz önyargı olabilir ama nedense yanılmayacağıma o kadar eminim ki…

Reklamlar
Bu yazı hayattan içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s