Girişimcilik

Yeni bir proje üzerine çalışmalara başladım. Ama şu an anlatacağım tam olarak bununla ilgili değil çalışmalarım sonucu bu işe girmeye karar verirsem anlatırım. Bir kaç gün sonra girişimcilik kursuna girmeye çalışacağım yapmayı çok istediğim şeylerden birisi. Ama bunun hakkında da konuşmayacağım. Onun da sırası gelecek inşallah. Birkaç gün önce gördüğüm ama ancak izlemeye vakit bulduğum ted videolarından bahsedeceğim. Uzun zamandır ted üzerindeki tavsiye edilen videoları izliyorum hatta çok önceki yazılarımdan birisinde beni çok etkileyen bir videoyu göstermiştim. (Bu video işte) Webrazzi’de gördüğüm ama sınavlar yüzünden tarayıcıda bir sekmede beklemek zorunda kalan videoları bugün izledim. Şimdi onlarında kısa özetlerini geçeceğim buradan, lazım olduğunda bende tekrar göz atarım.

1. video dilimlenmiş ekmek. Yaşamın değişmesiyle birlikte pazarlamanın da değiştiğini artık geniş kitleye pazarlamaktan çok, ürününüzü dinleyecek kadar dikkate değer bulan takıntılı kimselere yönelmemiz gerektiğinden bahsediyor. Otaku yani takıntısı için diğer insanların yapmayacaklarını yapan kişilere ulaşmak ve bunların sizin ateşli bir destekleyiciniz haline getirdikten sonra arkadaşlarına sizden bahsetmelerini beklemek en etkili pazarlama stratejisi olarak gözüküyor. Yani sizi dinleyecek insanları iyi analiz etmeli ve onları kontrolünüz altına almalısınız diyor. (Apple örneği) Bir de rakiplerinizin gittiği yoldan giderek müşterilerin sizi tercih etmelerini beklemeyin, mor inek olun hemen farkedilin diyor. Süt reyonunda onlarca süt markasının içinde başka ürünle yer almak satışları etkiliyor diye devam ediyor. Güzel taktikler var izlemenizi tavsiye ederim.

2. video başarının sırları. 3 dakikalık kısa video bu yüzden kolayca anlatmak istediklerine göz gezdirilebilir. Başarının sırlarını; 1.tutku, 2. çalışmak, 3. uygulama, 4. odaklanmak, 5. zorlamak, 6. hizmet, 7. fikirler, 8. ısrar.

 

Reklamlar
Bu yazı işten içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s