Devlet Destek, Hibe ve Teşvikleri Nereden Alınabilir?

2 ay içinde üniversiteden mezun oluyorum ve o zamana kadar çalışma hayatımı profesyonelleştirme (kurumsallaştırma demek daha doğru galiba) çabalarım son hızıyla sürüyor. Yakın zaman içinde Allah’ın izniyle güzel bir ticari yazılımı piyasaya sürmüş olacağım. Bu yüzden yatırım ve sermaye arayışlarım son hızıyla devam ediyor. Kafamdaki planları gerçeğe dönüştürme yolunda bir kaç aydır büyük yol katettim ve önümüzdeki bir kaç ay boyunca, bu çalışmaların hızı, çok daha fazla ivmelenerek sürecek. Girişimcilik kursunu bitirdikten sonra iş planımı Kosgeb’e yakın zamanda sunmayı ve Trakya Teknopark bünyesinde faaliyet göstermeyi arzuluyorum. Bunun yanı sıra birkaç küçük yarışmada ürünümle varlık göstermeyi de planlıyorum. Bugün düzenli takip ettiğim blogları Google IG’den takip ederken eticaretmag’deki yazıyı gördüm. Gözümden kaçmasın diye buraya iğneleyeyim dedim.

Bir girişimin hayata geçmesi ve uzun soluklu olması için bu desteği alacağı yatırımcı türlerinden bahsetmiştik. Girişimci dostu melek yatırımcılar ve risk sermayedarları ilekuluçka merkezleri, yeni bir projeye hayat veren yatırımcı türleri arasında yer almaktadır. Tabi yatırım türleri bu başlıklarla sınırlı değildir. Biz de bu kez kalemimizi, bir girişimciye finansal destek sunabilecek devlet teşvik ve ödüllendirmelerine yönlendirdik.

Devlet teşvik ve desteklerinden faydalanmak isteyen girişimcilerin ”benim bir fikrim var nasıl yapalım” demekten ziyade şirketleşme aşamasında ya da şirketleşmiş olmaları gereklidir. Başka bir ifadeyle, iş planı, ARGE ve inovasyon çalışmalarının tamamlanmış olması girişimciler açısından önemlidir. Tohum sermaye ya da kuruluş sermayesini oluşturacak finansal destek sağlayan devlet teşvikleri olsa da, sermaye rakamları girişimcinin istediği seviyelere ulaşmayabilir.

Devlet teşvik ve ödüllendirmeleri arasından öne çıkanlara değinmeden önce, bu yatırım türlerinin girişimciye getirdiği en büyük avantajın altını çizelim; Melek yatırımcı, risk sermayedarı hatta küçük de olsa kuluçka merkezleri, yaptıkları yatırım karşılığı girişimden pay alırken, devlet teşvikleri için böyle bir durum söz konusu değildir.

KOSGEB

KosgebAçılımı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olanKOSGEB, belirli alt ve üst limitler üzerinden destek sağlamaktadır. Yüzde 70 oranında geri ödemesiz(hibe) finansal güç sağlayan KOSGEB, şarap imalatından metal döküm sanayiine kadar yüzlerce sektörde hizmet vermektedir. Bir girişimcinin bu desteği almadan önce iş planının KOSGEB tarafından onaylanması ve girişimcinin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlaması gerekmektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken esas nokta ise, alınacak finansal desteğin iş planında belirtilen adımların atılmasından sonra gerçekleşmesidir. Daha yalın bir ifadeyle, girişimin hayata geçmesi için girişimcinin ilk kendi sermayesinden hareket etmesi gerekmektedir. KOSGEB, nakit destek sağlamaktan ziyade oluşan masrafların ardından faturaları ödemekle ilgilidir. Tabi şirketleşme aşamasındaki vergiler ve kira, personel gibi gider kalemleri üzerinden verdiği ekonomik destek girişime pazarda yer etmesi için uzun vadede nefes aldırır. Eğer bir girişimcinin ihtiyacı olan para hibe olarak verilenden fazla ise, KOSGEB belirli bir zaman içerisinde taksitle ödenmek üzere banka misyonu üstlenir ve girişimciye kredi verir.

TÜBİTAK

TubitakYakın zamanda Girişimcilik ve Yenilikçilk Yarışması ile adından söz ettiğimiz TUBİTAK, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerden ziyade gerçekten var olan ve önemli bir sorunu ortaya koymuş ve bunu çözmek isteyen girişimcilere finansal destek sağlamaktadır.TUBİTAK-TEYDEB hibe desteği olarak bilinen program, yeni bir ürün üretilmesi, maliyet düşüren tekniklerin geliştirilmesi ve yeni üretim teknolojileri kapsamında hizmet vermektedir. Tıpkı KOSGEB’de olduğu gibi proje onayı, gerçekleşmesi, masrafların faturalandırılması ve belirli bir oranın karşılanması gibi bir ilerleyiş söz konusudur. Bu oran, yüzde 75 olarak belirlenmiştir. TÜBİTAK, Bireysel Girişimcilik Destek Programı, Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmaları ve Girişimcilik Faaliyetleri Destek Programları ile girişimcilerin üç ayrı başlıkta yanında yer almaktadır. Sosyal medya uygulamasından, e-ticaret sitesine kadar birçok projeyle başvurulabilecek TÜBİTAK programlarına katılmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta ise, subjektif bakış açısından kurtulup projenin vaat ettiği inovasyonun gerçekliğidir.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı

TTGVTeknoloji Geliştirme Projeleri Desteği, Ticarileştirme Projeleri Desteği ve İleri Teknoloji Projeleri Desteği olmak üzere girişimcilere üç ayrı kategoride destek sağlayan TTGV, finansal destek işleyiş süreci olarak TUBİTAK’a benzer şekilde hizmet vermektedir. Proje bedelinin yüzde 50′sini hibe şeklinde karşılayan TTGV, ekonomik gücünü kendi özkaynaklarının yanı sıra Dış Ticaret Müsteşarlığından alır. Proje onayının ardından gereken fonu maksimum 24 ay boyunca eşit miktarda veren TTGV, para birimi olarak dolar kullanmaktadır. Bu noktada girişimcinin düşünmesi gereken, dolar kurundaki dalgalanmadan ötürü oluşabilecek bir krizin riskini alıp alamayacağıdır.

Sanayi Bakanlığı

Teknogirişim sermayesi desteğiSanayi Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği adı altında sağladığı finansal destekten faydalanmak isteyen girişimcilerin, herhangi bir lisans programından son beş yılda ya da 1 yıl içinde mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla Sanayi Bakanlığı, daha çok genç girişimcileri destekleme misyonu edinmiştir. Destekleme süresinin 12 ay olarak belirlendiği Teknogirişim, üst limit olarak 100.000 TL destek sağlamaktadır. Bu desteğin kapsadığı gider kalemleri ise, donanım ve yazılım giderlerinden, personel giderlerine kadar birçok noktayı kapsamaktadır. Her yıl 1 Ekim ve 1 Kasım arası başvuruları kabul eden Sanayi Bakanlığı, şu ana kadar yapılan 3339 başvurudan 769′unu değerlendirmiş ve 740 girişimci ile finansal destek sözleşmesi imzalamıştır.

Reklamlar
Bu yazı işten içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s