Türkiye’deki Para Ödüllü Girişimcilik Yarışmaları [Araştırma]

Globaldeki hızını yakalayamasa da, rakamların büyüklüğü değerlendirmeye açık da olsa, Türk e-ticaret ekosisteminin gelişimi;  girişimci ve yatırımcı kelimelerinin aynı cümlede kullanılma sıklığını arttırdı. Yalnızca e-ticaret de değil, ülke ekonomisinin kabuk değişimi, bireysel girişimlerin önünü açmakla beraber, hem global hem de yerli yatırımcıların bu girişimlere destek olma sebeplerine yenilerini ekledi. Daha önce girişimciye finansal destek sağlayan yatırımcı türlerinden;  melek yatırımcı ve risk sermayederlarınıkuluçka merkezlerini ve devlet hibe ve teşviklerini yazı başlığı olarak ele almıştık. Bu kez de özel şirketler, devlet ve derneklerin girişimciler için düzenledikleri yarışmalara değinmeye çalışacağız. Girişimciler açısından nakit desteğinin yanı sıra, network ve deneyim oluşturan yarışmalar, her evresinde yatırımcı gözlemindedir. Girişimci bu yatırım türü sayesinde ön plana çıkma fırsatı yakalarken, girişiminin de bilinirliği arttırma fırsatı yakalar. Girişimci fikirlerinin hayata geçmesine yardımcı olan yarışmalara değinmeden önce yapılması gelenek haline gelen ya da gelmeye elverişli yarışmaları ele aldığımızı belirtelim.

TÜBİTAK Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmaları

TubitakGeçtiğimiz haftalarda haberini de yaptığımız TÜBİTAK Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmaları, lise ve üniversite(önlisans, lisans, yüksek lisans) öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrencilerin yenilik içeren fikirlerini iş modeline çevirmeyen amaçlayan TÜBİTAK, bu yarışmayı kazanan girişime 10.000 TL nakit desteği sağlamaktadır. Bununla beraber birinci aşamayı geçip, İş Hazırlama Seminerine katılmayı hak eden bütün girişimler de 1000 TL değerinde ödül kazanıyorlar.

Detaylı bilgi için bu adrese gidebilirsiniz.

Bu Gençlikte İŞ Var

TusiadTürkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği’nin(TÜSİAD) yenilikçi fikirleri ve genç girilşimciliği desteklemek amacıyla düzenledikleri yarışma 2012 yılında ”İstihdam ve Sürdürülebilirlik” başlığını taşıyordu. Yapıldığı ilk yıllarda Orta Doğu Teknik ve Bilkent Üniversiteleriyle sınırlı olan yarışma gelen talepler üzerine tüm üniversitelere kapılarını açtı. Kazananların TÜSİAD tarafından rehberlik hizmetleri ve staj imkanlarıyla tanışacağı yarışmanın esas katma değeri ise, TÜSİAD üyelerinin ödül kazanan projelere vereceği destek.

Detaylı bilgi için bu adrese gidebilirsiniz.

Yaratıcı Genç Girişimci Yarışması

JCITürkiye Genç Liderler ve Girişimciler Derneği(Junior Chamber International Türkiye) tarafından düzenlenen yarışma, yeni bir işte ürün geliştirme ve var olan bir işte yaratıcılık olmak üzere iki ayrı kategori içeriyor. En yaratıcı girişimi seçmek üzerine konumlanan ve geçen yıl üçüncüsü gerçekleşen yarışmayı kazanan girişimciler, global yarışmaya katılmaya hak kazanırken, Junior Chamber International’ın oluşturduğu, 200 binden fazla kişinin yer aldığı networkten faydalanabilecekler.

Detaylı bilgi için bu adrese gidebilirsiniz.

Bir FİKRİN mi Var?

Bir Fikrin mi varGeçtiğimiz 5 yılda girişimcilere kendini gösterme fırsatı tanıyan yarışmanın şu ana kadar aldığı toplam başvuru sayısı 15 binden fazla. Birden fazla paydaştan oluşan yarışma LabX, Pegasus gibi şirketlerin yanı sıra Yeditepe Üniversitesi ve Koç Holding bünyesinde yer alan kuluçka merkezi Inventram tarafından destekleniyor. Bireysel ve en fazla üç kişiden oluşmak üzere gruplar halinde başvurulabilen yarışmada girişimciler, 200.000 TL birincilik ödülüyle birlikte sponsor şirketlerinin maddi ve danışmanlık desteklerine ulaşıyorlar.

Detaylı bilgi için bu adrese gidebilirsiniz.

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması1998 yılında Saint Louis Üniversitesi’nin Global Student Entrepreneur Awards adıyla başlatılan yarışmanın Türkiye ayağı Global Üniversiteli Girişimci Yarışması başlığında düzenleniyor. Üniversiteye devam ederken kendi şirketinin başında bulunun öğrencilerin katılabildiği yarışmanın ülke kısmını kazanan girişimciler, projelerini New York’da temsil etme şansını elde ediyorlar. Globalde en başarılı girişimci seçilen girişimciler ise, sponsor hediyelerinin yanı sıra, 150 bin dolar ödülün sahibi oluyorlar.

Detaylı bilgi için bu adrese gidebilirsiniz.

Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması

Global Social VentureGlobal Social Venture tarafından tüm dünyada düzenlenen yarışmanın Türkiye kısmı, Küresel Sosyal Girişimcilik adıyle Koç Üniversitesi sponsorluğunda gerçekleşiyor. Ülkesinde birinci olan girişimci, ilk önce Londra’da gerçekleşen Bölgesel Finaller’e ardından Kaliforniya’da gerçekleşen Global Finaller’de yer alma fırsatını yakalıyor. Global Finaller’de birinci olan girişimi, 50 dolarlık ödül bekliyor.

Detaylı bilgi için bu adrese gidebilirsiniz.

MIT Forum Türkiye İş Planı Yarışması

mit enterpriseMassachusetts Institute of Technology’nin(M.I.T.) öncülüğünde başlayan, MIT Enterprise Forum Türkiye ile Toyota birlikteliğinde ilki 2011 yılında gerçekleşen yarışmaya geçen yıl 3000′e yakın girişim başvurdu. Global marka yaratmayı hedefleyen yarışmada birinci 50, ikinci 15 ve üçüncü girişim ise 5 bin doların sahibi oluyor.

Detaylı bilgi için bu adrese gidebilirsiniz.

Not: Kuluçka merkezlerinin birçoğu girişime destek sağlamadan önce yarışma düzenliyor. Daha önce yazılarımıza konuk olduğu için kuluçka merkezi yarışmalarını listeye eklememeyi tercih ettiğimizi belirtelim.

Reklamlar
Bu yazı işten içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s