Gaye Günlükleri

Bir ulus ya da bir ideoloji yalnızsa, yayılmak ve geniş kitlelere ulaşmak, düşmanlarını alt edebilmek için diğer yalnızları yanına çekmek zorundadır. Gerçek amacını başlangıçta belli etmeden büyük düşmana karşı ittifak çağrısı yapmalıdır. Kurduğu ittifaklarla bütün düşmanlarını tek tek, yavaş yavaş bertaraf etmelidir. Bununla da kalmayarak karşısında bir ittifak oluşmasını engellemek için her zaman tetikte bulunmalıdır.

İttifak ilişkileri zayıf olunan yönle ilgili yapılmasının yanı sıra, uzun vadeli olması için evrensel bir alanla ilgili de olmalıdır. Askeri ittifaklar hiçbir zaman uzun vadeli olamaz, sadece düşman bertaraf edilene kadar geçerlidir. Düşman yenildiğinde müttefikler birbirlerine dönerler. Ama ittifaklar, bilim, teknoloji ya da ticaret alanında yapılırsa, ideolojiyi destekleyen uzun vadeli müttefiklere sahip olunabilir.

Bilim ittifakları kurulduğunda daha fazla yararlanmak için, ideolojinin önceliklerine yönelik çalışmalara gizli bir şekilde yönlendirilmesi gerekmektedir.  Yönlendirilebilecek en öncelikli konulardan birisi insan davranışları ve psikolojisidir.

Bu yazı işten içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s